Ako si chrániť oči pred slnkom

Oči sú jedným z najcitlivejších orgánov ľudského tela. Z toho dôvodu im treba venovať veľkú pozornosť. Zrak je pre človeka dôležitý zmysel a nechráneným pozeraním do slnka môže dôjsť k jeho poškodeniu.

Oči
Ochrana očí pred UV žiarením je nevyhnutná.

Čo je to UV žiarenie?

Ultrafialová oblasť (UV) je neviditeľná časť spektra elektromagnetického žiarenia. Rozdeľuje sa do 3 pásiem: UVA, UVB a UVC. Spektrum UV žiarenia dopadajúceho na Zem je až z 90 – 99 % tvorené UVA žiarením a len z 1 – 10 % UVB žiarením. UVC žiarenie je pohlcované atmosférou a na zemský povrch nedopadá. Hustotu UV žiarenia vyjadruje UV index. Čím vyšší index, tým väčšie žiarenie. UV index sa mení počas ročného obdobia, polohy slnka, nadmorskou, ale aj zemepisnou šírkou.

Aké sú negatívne následky UV žiarenia?

Vďaka UVA žiareniu sa síce opálime, no spôsobuje aj starnutie kože. Toto žiarenie môže poškodiť očné tkanivo a preniká až na očnú sietnicu. Nadmerné prenikanie UVA žiarenia môže spôsobiť až šedý zákal.

UVB taktiež spôsobuje opálenie pokožky, ale je aj príčinou spálenie kože. Nepriaznivo pôsobí na očnú rohovku. Nadmerné a nechránené vystavovanie sa tomuto žiareniu môže viesť až k nenávratnému poškodeniu zraku.

UV žiarenie vo všeobecnosti spôsobuje zápal očnej rohovky, spojovky a očný zákal. Dlhodobé vystavovanie sa UV žiareniu môže viesť k nebezpečnému ochoreniu centrálnej časti sietnice, tzv. degenerácií makuly. Rizikové sú aj viečka očí, táto koža je veľmi tenká a je náchylná na vytvorenie rakoviny kože.

Ako ochrániť oči pred UV žiarením?

  • UV filter je najprirodzenejší spôsob ochrany očí pred slnkom. Oči, ako orgán reagujúci na svetlo, sa vedia prispôsobiť rôznej intenzite svetla. Reagujú na slnečné žiarenie prižmúrením a zúžením zrenice.Ak si nasadíte slnečné okuliare s tmavými sklami bez UV filtra, nedáte vášmu oku šancu prižmúriť a vystavíte ho tak riziku poškodenia. Radšej si nedajte žiadne slnečné okuliare, ako by ste mali nosiť nekvalitné tmavé okuliare bez UV filtra.
  • Protislnečná ochrana, ktorú poskytnú kvalitné slnečné okuliare s UV filtrom. Okrem pohlcovania UV žiarenia, prostredníctvom UV filtra okuliarov, je dôležité vybrať vhodnú farbu skiel. Existuje 5 kategórií sýtosti zafarbenia skiel. Čím vyššie číslo, tým je tmavší odtieň skla a aj vyššia ochrana pred slnečnými lúčmi.
  • Konzumácia zeleniny poslúži ako doplnková ochrana pred UV žiarením. Prospešný je najmä ružičkový kel, špenát, vaječné žltko, brokolica, kukurica, mrkva, paradajka. Tieto potraviny by mali byť pravidelnou súčasťou vášho jedálničku počas celého roka.

Ako správne vybrať slnečné okuliare?

UV filter je pri účinných slnečných okuliaroch povinnosťou. Pri výbere slnečných okuliarov treba dbať aj na sfarbenie šošoviek. UV filter a sfarbenie šošoviek sú dve rozličné veci. Sfarbenie šošoviek závisí od toho, na ako intenzívnom slnku sa budete pohybovať. Čím intenzívnejšie žiarenie, tým tmavšie sfarbenie okuliarov.

Tvar okuliarov by vám mal dobre sedieť a zakrývať celé oko. Riasy by sa nemali dotýkať šošoviek. Pri pozeraní cez okuliare nesmie dochádzať k deformácií pozorovaných objektov a nad obočím by sa nemal vytvárať priestor, cez ktorý by mohli prejsť slnečné lúče.

Slnečné okuliare
Slnečné okuliare by mali zakrývať celé oči.
  • Podobné články
0
Zdravie

Ako si chrániť oči pred slnkom

0
Zdravie

Tipy a triky ako zvládnuť menštruáciu

0
Diagnózy Zdravie

Prevencia rakoviny prsníka

Navigácia

Magazíny