Prevencia rakoviny prsníka

Rakovina prsníka je jedným z najčastejších nádorových ochorení na svete. Vďaka pravidelným samovyšetreniam a návštevám lekára je možné ju včas podchytiť a ihneď nasadiť liečbu. Po včasom nasadení liečby sú vyhliadky optimistickejšie.   

V súčasnosti nie je možné presne určiť príčiny vzniku rakoviny prsníka. Iba 5 – 10 % žien s rakovinou prsníka má genetické predispozície na toto nádorové ochorenie. Na Slovensku pribudne každoročne až 2 000 pacientiek.

Strašiak menom rakovina

Rakovina prsníka je tretím najčastejším nádorovým ochorením na celom svete. Najčastejšie postihuje ženy po menopauze, no v súčasnosti stúpa aj počet mladých žien, ktoré sú postihnuté týmto ochorením. Čím skôr sa začne choroba liečiť, tým lepšie sú vyhliadky na jej vyliečenie. Rakovina prsníkov sa prejavuje aj mužov, ale vo výrazne menšom rozsahu.

Prvé príznaky rakoviny prsníka

Pri tomto ochorení sa neodporúča čakať na prvé príznaky, ale chodiť na preventívne prehliadky a pravidelne vykonávať aj samovyšetrenia. Medzi príznaky patria: hrčka v prsníku, podpazuší alebo nad kľúčnou kosťou, nehojaci sa ekzém bradavky, zápal kože prsníka, výtok z bradaviek, vťahovanie kože prsníka a vťahovanie bradavky.  Tieto príznaky sa prejavia u každej pacientky, a preto je nutné svedomito navštevovať gynekológa každý rok.

Samovyšetrenie prsníkov

Ako často a kedy?

Ženy nad 18 rokov by mali vykonávať samovyšetrenie každý 1 až 3 mesiace. Ženy nad 30 rokov by mali tento interval zintenzívniť a vykonať samovyšetrenie každý mesiac. Pri samovyšetrení je dôležitá vaša aktuálna fáza menštruačného cyklu.  Prsníky kontrolujte ideálne na 3. až 4. deň po skončení menštruácie. Počas tejto fázy cyklu sú prsia bez hormonálnych vplyvov a ľahšie sa vyšetrujú.

Ako robiť samovyšetrenie?

Každý prsník by mal byť vyšetrený pohmatom. Pri vyšetrení používate brušká troch stredných prstov ruky. Krúživými pohybmi v smere hodinových ručičiek postupujete v od horného vonkajšieho priestoru smerom k bradavke. Prsia by ste mali kontrolovať v troch polohách. V stoji pred zrkadlom, v sprche a v ľahu. V stoji pred zrkadlom je ideálne vystriedať 4 polohy: ruky voľne spustené pozdĺž tela, ruky za hlavou, ruky v bok, voľne spustené ruky v predklone.

Samovyšetrenie
Prsia si vyšetrite aj v polohe ležmo. Ľavou rukou pravý prsník a pravou rukou ľavý prsník.

Preventívna prehliadka

Každá žena by mala po dovŕšení 18 rokov absolvovať preventívnu prehliadku u svojho gynekológa každé dva alebo tri roky. Ženy staršie ako 30 rokov, by mali prehliadky absolvovať raz ročne. Súčasťou prehliadky by malo byť vyšetrenie prsníkov rukou lekára ale aj prístrojom. U žien do 45 rokov sa vykonáva vyšetrenie pomocou ultrasonografie. Ženy nad 45 rokov absolvujú vyšetrenie pomocou mamografie. Vyšetrenie pomocou mamografie v nižšom veku je hradené poisťovňou iba ak vám ho odporučí lekár.

Treba mať v pamäti, že nie každá hrčka znamená rakovinu a je potrebné pri jej objavení zachovať chladnú hlavu. Ak pri samovyšetrení spozorujete akúkoľvek zmenu, neváhajte kontaktovať vášho lekára.

  • Podobné články
0
Zdravie

Aké sú nástrahy kúpalísk a jazier?

0
Diagnózy Zdravie Životný štýl

Spoznajte slovenské termálne kúpele

0
Diagnózy Zdravie

Pomoc, mám paradontitídu!

Navigácia

Magazíny