Pomoc, mám paradontitídu!

Paradentóza je strašiak! Nikto predsa nechce vypľúvať krv, trpieť bolesťami a napokon prísť aj o zuby. Správnou starostlivosťou o zuby a prevenciou sa tomuto ochoreniu môžete vyhnúť alebo ju podchytiť už v zárodkoch. Aj keď reklamy na zubné pasty či ústne vody sľubujú zázraky, na liečbu paradentózy žiaľ nestačia.

Paradontitída, alebo ľudovo nazývaná paradentóza, predstavuje zápalové ochorenie ďasien, ktoré môže viesť k vypadávaniu zubov a odbúravaniu kostí. Pojmy paradontitída aj paradentóza sa odvíjajú od slova paradont, ktorý označuje systém zakotvenia zubu v kosti, teda ďasná, alveoly, ozubnice a koreňového cementu.

Neliečenie paradontitídy však neohrozuje len zuby, ale aj funkciu vašich orgánov. Baktérie sa totiž môžu dostať do krvi, kde poškodzujú cievy. Paradontitída môže viesť aj k arteroskleróze, infarktu, mozgovej príhode, v tehotenstve hrozí aj nízka hmotnosť plodu a v najhoršom prípade aj potrat. Zdravie ústnej dutiny teda netreba brať na ľahkú váhu.

Príčiny paradontitídy

Za paradontitídou hľadajte plakové baktérie pod okrajom ďasna. K bakteriálnej infekcii môže dôjsť z niekoľkých dôvodov. Ide najmä o nedostatočnú hygienu ústnej dutiny, no za rozvinutím paradontitídy môžete nájsť aj iné faktory. Vaša zubná kefka tiež môže byť

Rizikové skupiny pre rozvoj zápalového ochorenia ďasien

  • hormonálna liečba alebo hormonálna nerovnováha u žien,
  • diabetes,
  • fajčenie,
  • nosenie strojčeka,
  • zle spravené korunky alebo plomby,
  • vyšší vek.

Prevencia zápalového ochorenia ďasien

V prvom rade je dôležitá dostatočná hygiena, ktorá zároveň zabráni aj vzniku zubného kazu. Používajte kvalitné zubné kefky, ktoré majú dostatok štetiniek a nie sú veľmi tvrdé. Dbajte na správnu techniku umývania zubov a čistite všetky štyri povrchy zuba. Siahnite aj po medzizubných kefkách. Narozdiel od zubnej nite znižujete riziko, že sa pri čistení poraníte a prehĺbite vačok okolo zuba. Vhodným doplnením sú aj bylinné výplachy zo šalvie alebo klinčeka.

Zubná kefka
Zubnú kefku meňte pravidelne, baktérie v starej kefke vám môžu narobiť problémy.

Nemali by ste podceňovať ani pravidelné kontroly u zubára. Na kompletnú dentálnu hygienu by ste mali chodiť ideálne raz až dvakrát do roka. Lekár očistí zuby od plaku, zubného kameňa, v prípade potreby vykoná kyretáž na ďasnách, leštenie povrchu zuba a fluoridizácia. Lekár zároveň dokáže odhaliť ochorenie ešte skôr, než si vy niečo všimnete. Čím skôr sa paradontitída podchytí, tým je väčšia šanca, že sa vaše zuby zachránia. Liečba paradontitídy je finančne nákladná a poistovne ju preplácajú len minimálne. Prevencia teda šetrí aj vaše peniaze.

Príznaky paradontitídy

Medzi viditeľné príznaky pardontitídy patrí začervenanie alebo opuchnutie ďasien, citlivosť zubov a bolesť, obnažovanie zubných krčkov, krvácanie pri umývaní zubov alebo hryzení a v horšom štádiu kývanie a vypadávanie zubov. Zápal sa zároveň prejavuje sladkastým zápachom z úst. V prípade, že ktorýkoľvek z týchto príznakov zaznamenáte, choďte okamžite k lekárovi.

Ako prebieha liečba?

S liečbou dôverujte svojmu lekárovi. Ak si nie ste istí jeho odbornosťou alebo nie ste spokojní, jednoducho zmeňte lekára. Mnoho ľudí sa z frustrácie obráti na alternatívne metódy. Zmena životosprávy, lepšia dentálna hygiena či bylinkové výplachy pomáhajú a sú dôležité, no infekciu nevyriešia. Lekár váš stav diagnostikuje a navrhne najvhodnejšiu liečbu podľa štádia vašej pardontitídy.

Pri liečbe je nutné odstrániť príznaky, príčinu a faktory, ktoré vedú k tomuto ochoreniu. Paradontitída sa žiaľ nedá úplne vyliečiť, no dá sa liečiť a ak sa podchytí v rannom štádiu nemusí viesť k strate zubov. Lekár v prvej fáze začne s prípravou na liečbu – informuje pacienta o diagnóze, vysvetlí mu, ako sa starať o hygienu svojej ústnej dutiny a ako upraviť životný štýl. V rámci tejto fázy zároveň rieši problémy, ako je netesné výplne, problémy zhryzu, kazy a podobne.

Liečba prebieha konzervatívnym alebo chirurgickým zákrokom. Základom je mechanická liečba u dentálneho hygienika, kedy sa odstránia povlaky. V niektorých prípadoch napomáha aj následná chemická liečba, vyplachovanie chlórhexidínom alebo perodixom vodíka. Možno sa nevyhnete ani lokálnym antibiotikám či antibiotikám v tabletách pri komplexnejšej liečbe. Zriedkavo dochádza aj k liečbe chirurgickým zákrokom, a to v prípadoch, kedy mechanickým alebo chemickým spôsobom nie je možné zápal zastaviť.

Dobré rady na záver

Zdravie ústnej dutiny nie je dobré podceňovať. Dodržujte tieto rady a zachráňte svoje zuby:

  • Dodržiavajte zásady správnej hygieny, používajte medzizubné kefky, kvalitnú kefku, ktorú vymeníte každý mesiac, a správnu techniku čistenia zubov.
  • Neumývajte si zuby hneď po jedení, počkajte aspoň pol hodinu.
  • Navštívte dentálneho hygienika ideálne jeden až dvakrát ročne.
  • Nezanedbávajte pravidelné preventívne prehliadky u svojho zubára.
  • Prestaňte fajčiť a dbajte na zdravú životosprávu.
  • V prípade, že spozorujete niektoré z príznakov paradontitídy, okamžite navštívte svojho lekára pre stanovenie liečby.
  • Dodržujte pokyny lekára.
  • Podobné články
0
Výživa Zdravie Životný štýl

Aké sú zdravotné benefity pitia smoothies

0
Zdravie

Aké sú nástrahy kúpalísk a jazier?

0
Zdravie Životný štýl

Meditáciou k zdraviu

Navigácia

Magazíny