Laserová operácia očí – áno alebo nie?

Laserovú operáciu očí podstupuje a zvažuje čoraz viac ľudí na Slovensku. Aké sú jej benefity a naopak aké sú riziká, ktorým sa prostredníctvom tejto operácie vystavíte? Táto operácia nie je vhodná pre každého, a preto je potrebné sa poradiť s odborníkmi pred jej absolvovaním.

Ostrý pohľad
Vďaka laserovej operácií uvidíte ostro aj bez okuliarov a šošoviek.

Kedy je vhodná a kedy nie?

Tak, ako akákoľvek iná dobrovoľná operácia, aj laserová operácia očí sa odporúča ľuďom, ktorí majú dobrý zdravotný stav a nemajú žiadne ťažké ochorenia. Pred podstúpením operácie očí by ste sa mali nechať dôkladne vyšetriť očným lekárom a nie len na klinike, na ktorej robia operácie. Keďže kliniky na operáciách značne zarábajú, môžu vám operáciu odporučiť, aj keď váš zdravotný stav nebude úplne vhodný.

Ideálny pacient je ten, ktorý má už viac rokov stabilizovanú dioptrickú vadu. Ak sa vám ešte stále menia dioptrie na každej návšteve očného lekára, operáciu odložte na neskôr. Vyhnete sa tým tomu, že sa vám po operácií zhorší videnie, pretože vaše dioptrie ešte nie sú stabilizované a počas starnutia sa vám menia.

Operácia sa neodporúča osobám mladším ako 18 rokov, keďže ich vada sa môže počas vývoja organizmu meniť. Taktiež sa operácia neodporúča pri tzv. stareckej ďalekozrakosti, ktorá sa prejavuje po štyridsiatke. Nevhodní sú aj pacienti, ktorí trpia poruchou imunity, reumatizmom, opakovanými zápalmi oka, leukémiou, sú HIV pozitívni, trpia syndrómom suchého oka, ale aj niektorými psychiatrickými poruchami.

Vyšetrenie
Pred absolvovaním operácie sa nechajte dôkladne vyšetriť špeciálnymi diagnostickými prístrojmi a nepodceňujte rady lekára.

Samotný zákrok

Zákrok sám o sebe trvá iba pár minút, ale po jeho skončení, si budete musieť vyhradiť čas na zotavenie. Laserové operácie očí sa väčšinou robia postupne. Najprv jedno oko a až potom druhé. Je to z toho dôvodu, že oko je po operácii veľmi citlivé na svetlo a musí byť zakryté. Ak by sa operovali obe oči naraz, pár dní by ste neboli schopný sa o seba postarať.

A čo potom?

Po zákroku je nutné mať na pár dní domácu liečbu. Po skončení domácej liečby budú oči stále citlivejšie na svetlo, a preto sa odporúča chrániť si ich slnečnými okuliarmi s UV filtrom. Taktiež by ste sa mali vyhýbať kúpaniu sa v jazerách a chlórovaných bazénoch, aby sa vám do očí nič nedostalo.

Nie je to zadarmo

Laserová operácia je relatívne drahá. Ak sa na to ale pozriete z inej stránky, koľko peňazí za život ste už investovali do okuliarov a kontaktných šošoviek? Investícia do operácie je síce nárazová, no s odstupom času sa vám vyplatí. Každá spoločnosť a klinika má inú cenu, čiže je na vás, ktorú si vyberiete. Myslite však na to, že pri zdraví netreba veľmi hľadieť na peniaze.

  • Podobné články
0
Zdravie

Ako si chrániť oči pred slnkom

0
Výživa Zdravie Životný štýl

Aké sú zdravotné benefity pitia smoothies

0
Diagnózy Zdravie Životný štýl

Spoznajte slovenské termálne kúpele

Navigácia

Magazíny