Opäť sú tu tie bolestivé dni v mesiaci. Žiaľ, väčšina žien neskáče do vody, nesurfuje a nebicykluje počas svojej menštruácie ako nám to ukazujú reklamy na vložky. Bolesti brucha, chrbta, hlavy, nôh či dokonca zvracanie a neschopnosť chodiť. Aj takto vyzerá menštruácia u mnohých žien, ktoré nie sú niekoľko dní v mesiaci schopné vôbec fungovať. Riešením sú často hormonálne tabletky alebo analgetiká. Vybrali sme pre vás však niekoľko spôsobov, vďaka ktorým dokážete bolesti zmierniť.
Cvičenie, naozaj!
Aj keď je cvičenie pravdepodobne posledná vec, ktorá vám napadne, verte, že je to to najlepšie čo môžete pre svoje telo spraviť. Nepotrebujete dvíhať činky ani bežať na bežeckom páse. Jóga ponúka niekoľko cvikov, vďaka ktorým môže bolesť ustúpiť. Na YouTube nájdete dokonca celé videá, kde vás tréneri sprevádzajú jednotlivým asánami. Proti bolesti pomáha poloha dieťaťa, ktorú si môžete spraviť ešte príjemnejšou, ak sa opriete o veľký vankúš. Rovnako si môžete ľahnúť na chrbát a pritiahnúť si kolená k brade. Zároveň môžete vyskúšať aj verziu s jednym pritiahnutým kolenom a druhou vystretou nohou.
Dobre fungujú aj vytočenia chrbtice, či už v ľahu alebo v sede. Ak sedíte v tureckom sede položte ľavú ruku na pravé koleno, pravú ruku za chrbát a pozerajte sa za seba smerom doprava. Následne položte pravú ruku na ľavé koleno a ľavú ruku dajte za chrbát, otočte sa doľava a pozerajte sa za seba. Podobnú variáciu môžete spraviť aj v ľahu, nohy skrčíte a položíte ich na ľavú stranu, pričom pravú ruku vystriete doprava a budete sa na ňu pozerať. Rovnako opačným smerom.
Mačka vás nesklame. Kľaknite si na štyri a robte cvik mačky, ako sme sa to učili ešte kedysi v škôlke. Najskôr mačka, ktorá sa pozerá hore a chrbát má prehnutý dole – v tejto pozícii sa nadýchnite. Následne prehnite chrbát naopak ako to robí naježená vystrašená mačka, pozrite sa dole a vydýchnite. Toto cvičenie opakujte, kým sa vám neuľaví.
Bylinkové poklady
Niektoré bylinky majú upokojujúce účinky a dokonca ovplyvňujú maternicu, vaječníky a hormóny. Dobre vám padne čaj s alchemilky, ktorá pôsobí protizápalovo a navyše sa odporúča aj po pôrode, nakoľko pomáha maternici vrátiť sa do pôvodného stavu. Šalvia zas pomáha pri návaloch tepla a bolesti pŕs, netreba to s ňou však preháňať. Proti bolestiam brucha si spravte čaj zo železníka lekárskeho, ktorý zároveň pozitívne vplýva pri nepravidelnej menštruácii aj pri prechode. Na bolesti brucha a aj problémy s trávením zároveň vynikajúco pomáha zázvor.
Voňavo a bez bolesti
Aromaterapia je čoraz obľúbenejšia pri liečení rôznych chorôb a zdravotných problémov. Nakvapkajte si do aromalampy esenciálny olej z ruže alebo šalvie. Ruža podporuje menštruáciu, tlmí nevoľnosti a pomáha pri bolesti hlavy. Dokonca sa odporúča aj pri pôrode. Šalvia je zasa skvelá pri duševnej únave, náladovosti, nervozite a zároveň podporuje trávanie a tlmí menštruačné bolesti. Nikdy sa nepomýlite ani s levanduľou, táto zázračná rastlinka pozitívne vplýva na mysel a utišuje bolesti hlavy.
Teplá sprcha a obklady
Na uvoľnenie sťahov maternice pozitívne vplýva teplota. Na okamžité uvoľnenie bolesti choďte do sprchy a krúživými pohybmi si sprchujte podbruško a spodnú časť chrbtice. Nanešťastie v sprche nemôžete stáť navždy, dobre vám padne aj termofor alebo nahriate uteráky. Ak máte malého psíka alebo mačičku, ktorí nie sú ťažkí, môžete si ich pritúliť. Vám bude lepšie, zároveň sa upokojíte a vaše zvieratko bude šťastné, že je vo vašej prítomnosti.
Prísun vitamínov a minerálov
Počas menštruácie vaše telo potrebuje zdravú výživu. Aj keď na čokoládu máte asi najväčšiu chuť, skúste odolať. Práve sladkosti, jedlá z múky a iné nezdravosti zaťažujú váš organizmus. Namiesto toho si doprajte veľa chutného ovocia, zeleniny a najmä tekutín. Čučoriedky sú napríklad známe tým, že pomáhajú pri menštruačných kŕčoch. Okrem toho môžete siahnuť po výživových doplnkoch, ako je železo, horčík a vápnik,
Zmena životného štýlu
Ženy, ktoré sa pravidelne venujú brušným tancom, jóge či kardio cvičeniam potvrdzujú, že je ich menštruácia menej bolestivá. Skúste do svojho každodenného života zaradiť viac športu. Ruka v ruke s telesnou aktivitou ide aj správna životospráva. Dostatočná hydratácia, veľa zeleniny, menej mäsa, ešte menej sladkostí vám celkom určite pomôžu. Vaše telo potrebuje množstvo tekutín, minerálov a vitamínov, aby správne fungovalo.