Hlad je každodenný spoločník nejedného človeka. Ak však pociťujete hlad často aj keď nie ste po veľkom fyzickom výkone, v tehotenstve alebo nemáte predmenštruačný syndróm, nemalo by to tak byť. Cítite sa príliš často nenasýtený aj napriek tomu, že ste mali veľký obed? Toto je pár dôvodov, prečo tomu tak je. Prečítajte si o nich a snažte sa eliminovať tie, v ktorých sa nájdete.
Nedostatok vody v tele
Pokiaľ máte čo i len slabú dehydratáciu, vaše telo sa ju snaží zamaskovať pocitom hladu. Tekutiny sú to, čo v skutočnosti potrebuje. Časť mozgu zodpovedajúca za reguláciu pocitu smädu zodpovedá aj za reguláciu pocitu hladu a preto prichádza k tomuto omylu. Snažte sa každý deň prijať odporúčané množstvo tekutín.
Iba sacharidy vás nezasýtia
Cestoviny, pečivo, potraviny z bielej múky, koláče – ak tieto potraviny predstavujú veľkú časť vášho jedálnička, konzumujete príliš veľa jednoduchých sacharidov. Po konzumácií týchto jedál sa síce rýchlo nasýtite, ale po krátkom čase nasleduje pokles cukru v krvi, ktorý sa prejaví ako pocit hladu.
Nedostatok bielkovín na tanieri
Každodenne by mali 10 – 30 percent z prijatých kalórii tvoriť bielkoviny. Bielkoviny dokážu naše telo dostatočne zasýtiť. Najlepším zdrojom bielkovín je mäso a ryby, ako napríklad losos. Vegetariáni by mali do svojho jedálnička zahrnúť mlieko, mliečne výrobky a vajcia (konkrétne vaječný bielok). Vegáni by mali konzumovať orechy, semienka, strukoviny (šošovica a fazuľa) a obilniny. Ideálne je tieto zdroje bielkovín striedať a z každého si dopriať, ale pokiaľ ste vegetarián alebo vegán, viete si vystačiť aj s bielkovinami zo spomínaných zdrojov.
Nedostatok spánku
Áno, aj nedostatok spánku môže spôsobovať prebytočnú chuť do jedla. Je to z toho dôvodu, že nedostatok spánku spôsobuje výkyvy hormónov, ktoré ovplyvňujú stres a pocit hladu. Keď je váš organizmus unavený, vyžaduje na každodenné fungovanie viac energie, čo sa prejaví aj pociťovaním hladu. Počet hodín, ktoré predstavujú zdravý spánok je individuálny. U dospelých jedincov sa pohybuje od 6 do 8 hodín.
Priveľa alkoholu škodí vášmu organizmu vo viacerých ohľadoch
Alkohol podporuje chuť do jedla. Zväčša ale ešte počas jeho konzumácie a nie deň po. Vtedy vám už je väčšinou zle a na jedlo ani nepomyslíte. Čipsy, arašidy, hranolky – tieto jedlá sa nenachádzajú na jedálnom lístku mnohých barov a krčiem len tak pre nič za nič. Väčšina ľudí má chuť si ku pivku dať niečo slané a vysokokalorické. Ak je tento jav iba občasný, nie je potrebné sa obmedzovať, ale zjesť každý večer ku pivu balík čipsov neprospeje vášmu organizmu. Kombinácia tuku, sacharidov a soli je vysoko návyková. Presne tieto látky sú hlavnými zložkami čipsov.
Ste rýchlojedlík? Zmeňte to.
Patríte medzi tých ľudí, ktorí majú obed zjedení za 5 minút? Ak áno, nie je to správne. Váš organizmus nie je za tak krátky čas schopný zaregistrovať, že ste ho nasýtili a nepošle do mozgu signál, že už nie je hladný. Snažte sa spomaliť, aby váš mozog mal čas zistiť, či ste ešte hladný alebo nie.
Vynechávanie jedál
Vynechávanie jedného z hlavných jedál nezaručuje chudnutie. Práve naopak, zvýši pociťovanie hladu. Počas dňa sa odporúča jesť 5 jedál. Nie nadarmo to tak robia aj deti v škôlke. Raňajky, desiata, obed, olovrant a večera predstavujú návod na to, aby ste počas celého dňa boli sýti. Vhodnejšie je zjesť viac menších porcií počas dňa, ako iba dve veľké.