Aké sú nástrahy kúpalísk a jazier?

Kúpanie je neodmysliteľnou súčasťou letných mesiacov. Aké nástrahy sa skrývajú na dne bazénov a jazier?

Kúpanie v bazénoch a jazerách sa prospešnými účinkami na zdravie nikdy nevyrovná kúpaniu v mori. No ani kúpaliská či jazerá netreba úplne vylúčiť z našich životov. Každý víkend predsa nemôžeme odcestovať k moru. Stačí byť opatrný a správne si zvoliť jazero alebo kúpalisko, a taktiež dodržiavať hlavné hygienické zásady. Na čo si treba dávať pozor?

Pozor na črevné ochorenia

Voda je útočiskom pôvodcov črevných nákaz. Často za to môžu ľudia, ktorí dostatočne nedodržiavajú osobnú hygienu a neosprchujú sa pred vstupom do vody. Pokiaľ ste citlivý na infekcie alebo máte oslabenú imunitu, vyhýbajte sa preplneným kúpaliskám. Čím viac ľudí je vo vode, tým väčšia šanca, že sa tam usídlia črevné baktérie.

Taktiež sa neodporúča konzumovať vodu z bazénov alebo kúpalísk. Ak sa vám omylom stane, že počas plávania vodu prehltnete, zapite ju minimálne pol litrom čistej vody.

Čistá voda
Ak voda už na prvý pohľad nevyzerá čisto, nechoďte do nej.

Kožné problémy

Medzi ďalšie nástrahy patria kožné problémy. Aby ste sa vyhli mykotickým infekciám nôh, odporúča sa pohybovať všade s obuvou. Vyzuť sa je ideálne až tesne pred vstupom do vody. Suchá a citlivá pokožka si po kúpaní v chlórovej vode vyžaduje starostlivosť. Použitie telového mlieka je v prípade citlivej pokožky nevyhnutné.

Spálená pokožka. Postrach letných dní. Aby ste predišli spálenej pokožke, je nutné používať opaľovací krém s dostatočným UV faktorom. Po aplikovaní krému mu dajte priestor absorbovať sa do pokožky a počkajte minimálne pol hodinu pred vstupom do vody.

Pokožka
Krémovať pokožku je ideálne pred aj po kúpaní.

Chráňte si oči

Červené, zapálené oči sú častým následkom kúpania sa. Ak patríte medzi ľudí, ktorí majú citlivé oči, aplikovanie kvapiek do očí je spôsob, akým sa dá vyhnúť viacerým infekciám. Plavecké okuliare, hoci nie sú výzorovo najkrajšie, taktiež fungujú ako dobrá prevencia pred očnou infekciou. Pred slnkom si oči chráňte slnečnými okuliarmi, ktoré majú silný UV filter. Priamym a častým pozeraním do slnka bez slnečných okuliarov si môžete poškodiť zrak.

Oči
Otváraním očí pod vodou zvyšujete riziko infekcie.

Dehydratácia

V letných mesiacoch nesmiete zabúdať na zvýšenú hydratáciu. Aj keď strávite celý deň vo vode, je nutné doplniť ju a dostať ju aj do tela. Odporúčajú sa minimálne 2 litre vody denne. Odborníci odporúčajú počas horúcich dní piť hlavne vodu a vyhýbať sa sladeným nápojom, ktoré neposkytnú vášmu telu dostatočnú hydratáciu. Dehydratácia sa prejavuje bolesťou hlavy, malátnosťou a v horších prípadoch aj skolabovaním. Je jedným z podnetov, na základe ktorého, môžete dostať úpal.

Hydratácia
Nezabúdajte na dopĺňanie tekutín.

Pozor na úpal

Úpal. Úhlavný nepriateľ slnečných dní. Príznaky úpalu sú bolesť hlavy, triaška, zvracanie a odpadávanie.  Každému človeku sa úpal prejavuje inak a aj pri slabšej bolesti hlavy by ste si ju mali zakryť a vyhnúť sa na pár hodín pobytu na slnku. Nosenie pokrývky hlavy je počas pobytu na slnku nevyhnutné. Najmä v čase obeda, kedy sú slnečné lúče najsilnejšie. Aj keď ste vo vode, vaša hlava je často nad ňou a hoci nemáte pocit, že je vám na ňu teplo, treba ju chrániť. Následky úpalu sú veľmi nepríjemné a môžu vás odstaviť na celý deň.

Klobúk
Chráňte si hlavu klobúkom, šiltovkou alebo čiapkou.
  • Podobné články
0
Zdravie Životný štýl

Meditáciou k zdraviu

0
Diagnózy Zdravie

Prevencia rakoviny prsníka

0
Zdravie

Ako si chrániť oči pred slnkom

Navigácia

Magazíny